דף הפייסבוק שלנו:


 
לקבלת פרטים נוספים,
אתם מוזמנים ליצור קשר עם
נעמה דור
052-8882611

 077-7882611

או לשלוח מייל אל:
DorNaama@Havayot-Baderech.co.il

הרשמו לקבלת עידכונים מאיתנו:

מחוז שאאנסי - שיאן                                                                                               


 
דף הבית >> כל מקום ואתר- סין >> מחוז שאאנסי - שיאן

כל מקום ואתר – טיול לסין 

שיאן XIAN 西安

משפט סיני עתיק אומר: "אם אתה רוצה לראות את סין של לפני 100 שנים בקר בשאנגחאי, את סין של לפני 500 שנה, בקר בבייג'ינג, ואת סין של לפני 2000 שנה, בקר בשיאן". 
אחד ממקומות ההתיישבות הותיקים בסין עם שרידים של התיישבות אדם עוד מלפני 6000 שנה. במאה ה – 3 לפנה"ס מאחד הקיסר צ'ין שה חואנג, הקיסר הראשון של סין, את חלקיה וקובע במקום את בירתו. הקיסר ששאף לחיי נצח מתחיל עוד בתקופת חייו את בניית אחוזת הקבר שלו שהיא כיום האטרקציה התירותית המרכזית של המקום, קבר חיילי הטרקוטה.
בעבר היה שמה צ'אנגאן (=השלום הארוך, הנצחי) והיא שמשה כבירתם של 12 שושלות. מגיעה לשיאה בזמן שושלת טאנג  TANG (מאות 7 – 10). בתקופה זאת דרך המשי פעילה ומשגשגת, העיר מורחבת ומשמשת כמרכז מסחר, ביורוקרטיה, דת ותרבות ובירה בינלאומית. עיר חומה עם חומות עפר ולבני בוץ ובה גרים כמיליון איש. עיר קוסמופוליטית עם מסחר בינלאומי ובה חיילים, סוחרים, אומנים, בדרנים, מיסיונרים והרפתקנים ממדינות שונות: ערבים, פרסים, טורקים, מונגולים, הודים, קוריאנים ויפנים. הזרים הגרים בעיר מתקבלים כפחותים והמנחות שהם מביאים נחשבות כהעלאת מס לקיסר. המסחר פעיל מאוד, יש תרופות, בשמים, יינות, תבלינים, בע"ח שונים. שיאן של ימים עברו משמשת כמוצאה של דרך המשי שמביאה אליה את הקהילה המוסלמית הענפה שנמצאת במרכזה עד היום.
גם היפנים מגיעים לכאן בתק' שושלת טאנג ולומדים את תרבות סין, מאמצים את הבגד המסורתי של אותה תקופה שלימים הופך להיות בגדם המסורתי, הקימונו. בנוסף מאמצים היפנים את דרכי התנהלות של העיר, הבירוקרטיה, תרבות התה, דת הזן בודהיזם, אומנויות הלחימה נלמדים ומתפתחים לכיוונים חדשים ביפן בעוד שבסין חלק מהדברים נעלמים.
כאשר שושלת טאנג נופלת עוברת הבירה אל קאי פאנג וצ'אנג אן דועכת ונזנחת. במאות ה - 14 – 15 כאשר מתגלה הדרך הימית נזנחת הדרך היבשתית ואיתה ננטשות גם הערים שפזורות עליה.  
את שמה הנוכחי, שיאן (= השלווה המערבית), מקבלת העיר ב 1369, תקופת שושלת מינג.
כיום שיאן הינה המרכז התעשייתי של המחוז והסביבה ואחד ממקומות התיירות החשובים בסין. אוכלוסיית המחוז מונה כ-40 מיליון איש ובעיר וסביבתה יש מעל 8 מיליון איש. אוכלוסיית העיר מורכבת ממיעוטים שונים של האן, הווי, מונגולים, מנצ'ורים ואחרים. הנהר WEI שעובר באזור הוא שלוחה של הנהר הצהוב. כיום שיאן מושכת אליה מטיילים מכל העולם הבאים לראות את אתריה.
 
אתרי העיר שיאן:

קבר חיילי הטרקוטה – BING MA YONG -  兵马俑
מתחם קברו של הקיסר הראשון, קיסר שושלת צ'ין QIN, שאיחד את חלקיה של סין במאה ה – 3 לפנה"ס. במהלך תקופתו מתקיימים כמה פרויקטים חשובים ברחבי הקיסרות. פרוייקט חייו היה לבנות את אחוזת קברו והוא מתחיל בו בגיל מאד צעיר. הקיסר אינו זוכה לסיימו ובשנת 206 לפנה"ס, לאחר 15 שנים שבהם הקיסרות נמצאת בשלטון, נופלת הקיסרות. בנו, אינו מצליח להחזיק בשלטון ובכך בא קיצה של השושלת וגם קיצו של פרוייקט בניית קברו. שושלת צ'ין נחשבת לשושלת של קיסר אחד, ימיה קצרים ואכזריים אך במהלכה ישנם הישגים חשובים מאוד שהשפיעו על התפתחותה של סין לדורות הבאים. שמה של סין במערב מגיע משיבוש שמה של שושלת זאת. אחרי שושלת סין עולה אחת מהשושלות המפוארות בהיסטוריה הסינית, שושלת חאן HAN שעל שמה קרויים הסינים.
מתחם קבר חיילי הטרקוטה הוא צבא שלם שילווה הקיסר שלה לחיי נצח. הקבר והחפירים הסובבים אותו נחשבים כאוצר עבור העם הסיני ועבור העולם כולו. לאחר נפילת השושלת עולה מרד והאתר נחתם ונסגר. חשיפת הקבר מתרחשת במקרה בשנת 1974 כאשר קבוצה של איכרים חופרת באר ומוצאת ראש של אחת מהדמויות. עד היום התגלו 4 חפירים תת קרקעיים שכל אחד מייצג כוח צבאי אחר ובנוסף ישנו המוזיאון שאליו הועברו מרכבות הסוסים שנמצאו. ב1987 ארגון אונסקו מדורג את קבר חיילי הטרקוטה כאתר מורשת עולמית.
 
המסגד הגדול והרובע המוסלמי  DA QING ZHEN SI   大清真寺
הרובע המוסלמי הממוקם במרכזה של העיר העתיקה מצביעה על חשיבותה של הקהילה המוסלמית בחיי העיר. האיסלאם שהתגבש במהלך המאה ה 7 והחל להתפשט בעולם מגיע אל סין בעיקר על דרך המשי ע"י סוחרים שהשתקעו במקום, נישאו לבנות המקום והקימו את משפחתם בעיר זאת. בעקבות זאת יש נדידה גדולה של סוחרים, חיילים ואחרים מכל אזורי הכיבוש במרכז אסיה אל שיאן, צ'אנג-אן של העולם העתיק. קבוצת המוסלמים שבשיאן הם מוסלמים מתבוללים שנקראים חוואי HUI, קהילה המונה בשיאן כ 60,000 מאמינים, והם מובדלים מקבוצת האויגורים שנמצאת במערב סין באזור XINJIANG. בסין קיימות קבוצות מוסלמיות נוספות וההערכה היא שמספר המוסלמים בסין הוא כ20 מיליון. המסגד נבנה במאה ה-8, תק' שושלת טאנג והוא בנוי בסגנון סיני. יש השערות שונות לגבי בסיס המסגד, חלקן טוענות שהוא נבנה על בסיס מבנה דתי קיים. זהו אחד מהמסגדים הגדולים בסין, מכסה שטח של 13,000 מ"ר. באולם התפילה יש 600 לוחות עץ עליהם חרוט הקוראן, חלקם בסינית. היכל התפילה יכול להכיל כ-1000 מתפללים. המסגד הוגדר על ידי ארגון אונסקו כאתר מורשת עולמית.
 
פגודת האווז הגדולה - 大雁塔  Da Yan Ta
נמצאת בחלקה הדרומי של העיר נבנתה במקור ע"י קיסר שושלת טאנג במאה ה-7. באותה תקופה יוצא אחד מנזירי שושלת טאנג, XUAN ZANG, אל הודו, למסע ארוך כדי לתרגם את הכתבים המקוריים של הבודהיזם. לאחר חזרתו אל שיאן משנה קיסר שושלת טאנג את יעוד הפגודה ובונה חלק נוסף שמיועד לאכסן את הכתבים הקדושים שתורגמו מסנסקריט לסינית. על בסיס מסעו של הנזיר סואן ג'אנג נכתב הסיפור "המסע למערב" או "הקוף".
האגדה מספרת ששמו של המקדש בא משום המקום שבו נפל אווז פראי מהשמיים בתשובה לתפילת הנזירים הרעבים שהאמינו שבודהא בא בדמותו של האווז. כדי לבטא את תודתם הם שרפו את האווז במקום לאוכלו ובנו במקום נפילתו פגודה. הפגודה המקורית הוגבהה לגובהה הנוכחי של 7 קומות, גובהה הוא 64 מ'. היא אחד מהסמלים של שיאן העתיקה.
בתקופת שושלת טאנג חלק מהבחינות הקיסריות היה לעלות לפגודה ולחבר שיר והקדשה לקיסר אותם כותבים על אחד ממשקופי הדלת.
 
פגודת האווז הקטנה - 小雁塔 Xiao Yan Ta
נבנתה לראשונה במאה ה – 8 לספירה בגובה של 45 מ'. משום רעידות אדמה שהתקיימו במקום חלק מגופה קרס ולכן היא כיום בגובה של כ – 43 מ'. נמצאת בתוך מקדש ג'יאן פו.
 
חומות העיר GU CHENG QIANG 古城墙
העיר שיאן היא במקור עיר מוקפת חומה, וגם היום נחשבת חומת העיר כציון דרך לחלוקת העיר לחלק הפנימי וחלק החיצוני. השער הדרומי וצפוני משמשים כשתי כניסות ראשיות לעיר הפנימית. בזמן שבערים אחרות נהרסו החומות בשם פיתוח העיר, שיאן שהיתה ענייה מכדי להרוס אותן שימרה את החומות וכיום הן משמשום כאטרקציה תיירותית.
 
המוזיאון לתולדות מחוז שאאנשי - 陕西历史博物馆 Shaanxi Lishi Bowuguan
מחוז שאאנשי, נחשב לאחד ממקומות הלידה של התרבות הסינית. באזור זה היתה בירתם של 13 שושלות קיסריות לאורך ההיסטוריה.
ממוקם בצד המערבי של "פגודת האווז הגדולה". הארכיטקטורה של המוזיאון מיוחדת בפני עצמה והיא שילוב של ארמון קיסרי מסורתי וגן.
אולמות התערוכה מציגים מעל 300,000 מוצגים ועתיקות מהתקופה הפרהיסטורית לאורכה של ההיסטוריה הסינית ב – 5,000 השנה האחרונות ועד למאה ה – 19.
 
מגדל הפעמון - 钟楼 Zhong Lou ומגדל תוף GU LOU 鼓楼
מגדל הפעמון ומגדל התוף הם חלק מסמליה של העיר שיאן. מגדל התוף נבנה בשנת 1380, בתחילת שושלת מינג, והוא נמצא בפתחו של הרובע המוסלמי. מגדל הפעמון של שיאן, שנבנה בשנת 1384 הוא אחד מהגדולים מסוגו ברחבי סין. במגדל הפעמון ישנם כמה פעמוני ברונזה יצוקים מתקופת שושלת טאנג. מגדל הפעמון, היה מודיע על עלות השחר בעוד התוף שבמגדל התוף היה מודיע על השקיעה ומציין את סופו של היום.
 
מוזיאון קבר שושלת האן - HAN YANG LING BO WU GUAN   
מוזיאון קברו של הקיסר הרביעי של שושלת האן, הקיסר יו צ'י והקיסרית שלו וואנג שה. נמצא באזור שדה התעופה במערב העיר, ליד נהר WEI. מתוארך למאה ה – 2 לפנה"ס, לאחר נפילתה של שושלת צ'ין ועלייתה של שושלת האן. במוזיאון נמצאות דמויות לוחמי חרס וחיות ומוצגים חייהם של משפחות הקיסרות ופשוטי העם בתקופת שושלת האן המערבית (206 לפנה"ס - 23 לספירה). במוזיאון ישנו אולם תערוכה תחתון שהמבקרים יכולים לצפות בו בזמן ביקורם במקום בלי לעשות נזק לשרידים. 
 
© חוויות בדרך - טיולים מודרכים בסין, מרכז אסיה והקווקז                                                                                דף הבית | מפת האתר