דף הפייסבוק שלנו:


 
לקבלת פרטים נוספים,
אתם מוזמנים ליצור קשר עם
נעמה דור
052-8882611

 077-7882611

או לשלוח מייל אל:
DorNaama@Havayot-Baderech.co.il

הרשמו לקבלת עידכונים מאיתנו:

מחוז - שאנגחאי                                                                                               


 
דף הבית >> כל מקום ואתר- סין >> מחוז - שאנגחאי

כל מקום ואתר – טיול לסין 

שאנגחאי SHANGHAI  上海

עיר דינמית, מלאת חיות, צבעונית, רועשת, מהירה, מודרנית, מפותחת ודוהרת קדימה. פירוש שמה "העיר שעל הים" ורבים הם כינוייה: "פריז של סין", "המלכה של המזרח" וגם "הזונה של המזרח". אחת מארבעת ערי המחוז יחד עם בייג'ינג, טיאן-ג'ין וצ'ונג צ'ינג.
מקום הקמתה של המפלגה הקומוניסטית ומרכזם של הקומוניסטים, האינטלקטואלים, המורדים במהלך המאה הקודמת.
העיר שאנגחאי היא חלק בלתי נפרד מטיול בסין המאפשר להבין את סין המורכבת ובעלת הפנים הרבות. שאנגחאי נונת את הצד הדינמי, המודרני, העשיר שחשוף למערב ומתקדם אליו.
העיר שאנגחאי נמצאת על נקודת המפגש של שני נהרות: נהר HUANGPU, ונהר SUZHOU, ועל דלתת המפגש של הנהר הארוך הידוע במערב בשמו נהר יאנגצ'ה, עם הים, מקום אידאלי לעיר נמל.
אוכלוסיית המחוז העירוני מונה כ-23 מיליון איש, ובמרכז העיר יש כ12 מיליון איש. מעבר לאלו הספורים ישנם עוד רבים שמגיעים אליה כדי למצוא את מזלם ואינם נספרים. דבר זה מביא להיווצרות בעיה מרכזית של צפיפות ואבטלה.
העיר מחולקת לשני חלקים עיקרים משני צידי נהר חואנג-פו. החלק המזרחי, החדש והמודרני יותר, PU DONG, והחלק המערבי, המסורתי יותר PU XI. רחובות העיר מסודרים בצורה אנכית ואופקית ומאפיינים את הסדר בבניית ערים בסין לאורך כל ההיסטוריה. הרחובות מצפון לדרום נקראים ע"ש מחוזות ברחבי סין והרחובות הפרוסים ממזרח למערב נקראים ע"ש ערים מרכזיום בסין.
 
היסטוריה על הקצה: עד לשנות ה – 40 של המאה ה - 19, היתה שאנגחאי עיירת דיג מצליחה ואזור המתמחה באריגת משי. עיר שהיה צריך להגן עליה מפני התקפותיהם של פירטים יפניים ששוטטו לאורך החוף. מיקומה בפתח שפך הנהר היאנגצה, ועל קו החוף, היה אידיאלי לפיתוח עיר נמל למסחר. במקביל, בעקבות הפסדם של הסינים במלחמות האופיום מול מעצמות המערב מגיעה למקום אוכלוסיה זרה שמקימה מושבות ורובעים זרים ותוך זמן קצר הפכה שאנגחאי לנמל הגדול במזרח ולנקודה אסטרטגית חשובה שבה התרכזו משקיעים ובעלי ממון זרים.
לקראת סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, נבנו המבנים המפוארים שעל הטיילת ששימשו כבנקים, מחסנים, בתי מכס ומבני מסחר. עשירי התקופה יכלו להשיג כאן הכל: אולמות ריקודים, מאורות אופיום, מסעדות, אולמות הימורים, זונות ופשע שבאו בעקבות. חיי הוללות של סמים, מאפיה, זנות ופאר עצום, יוצרים  את הכינוי של שאנגחאי "הזונה של המזרח". מנגד תושבי המקום משמשים תושבים דרגה 2 בעיר ובמדינה שלהם. מצב מביא לרעב כבד, עוני, עבדות, הרחקה מהמקומות שבהם היו המערביים. מצב זה מביא למצוקה חברתית ובסיס טוב להקמתה של המפלגה הקומוניסטית ביולי 1921.
העיר נכבשה והיתה בשליטתם של היפנים עד לסיום מלחמת העולם ה – 2. ב - 1945 בה רוכזו הזרים בגטאות, ובכללם הקהילה היהודית הגדולה של העיר. לאחר כיבוש 1949 ואיחוד סין, שאנגחאי הופכת לחלון הראווה של המדינה ומחמירים בה את התהליכים. הקומוניסטים מחקו את שכונות העוני, שיקמו את המוני מכורי האופיום והביאו לקץ את העבדות. שנים אחרי מפרסם היו"ר מאו את דבריו בעיתון המפלגתי בשאנגחאי, המסמן את תחילתה של "מהפכת התרבות". מכאן יצאו "המשמרות האדומים" וזהו בסיסם של "כנופיית הארבעה" בראשות ג'יאנג-צ'ינג, אשתו הרביעית של מאו.
משום עברה הצבעוני, תנועת הפיתוח בשאנגחאי מתחילה רק בשנות ה – 90, מאוחר יותר מיתר חלקי המדינה, ואז היא עוברת מתיחת פנים בקצב מהיר ובינוי מאסיבי ומשיגה את יתר הערים שהחלו את תנועת הפיתוח שנים לפניה. 
 
הרקע היהודי בעיר: בסוף המאה 19 ועם תחילת הפרעות של המאה ה - 20 ברוסיה ואירופה מגיעות אל סין ואל שאנגחאי כמה משפחות יהודיות ומקימות בה את בסיסן העסקי.
ויקטור ששון בן למשפחה יהודית עירקית מבגדד, הרוויח כספים רבים מסחר באופיום והשקיע אותם בעסקי נדל"ן בעיר, בין היתר מקים את מלון שלום "PEACE HOTEL" ב 1930 ובקומתו העליונה היה משרדו. נאמר שהיו בבעלותו כ1900 מבנייניה של שאנגחאי.
משפחת כדורי - משפחה יהודית עירקית שהיגרה מבגדד למומבי במאה ה -17 וב – 1880 אל שאנגחאי. צברה את הונה ממסחר באופיום ונדל"ן. לאחר 1949 הועבר מרכז הפעילות להונג קונג, ובניו הרחיבו את עסקי המשפחה למגוון תחומים. עסקי המשפחה כוללים: בתי מלון מפוארים, חברת מסוקים, אחזקות בחברות חשמל שונות ברחבי העולם.
עם הקמת מדינת ישראל נעלמה כמעט הקהילה היהודית והוזנחו מוסדותיה. כיום אפשר למצוא בעיר אנשי עסקים רבים ואת נציגות בית חב"ד המרכזת את הפעילות היהודית במקום. 
 

אתרי העיר שאנגחאי:

אזור PU XI – הגדה המערבית של העיר

הבונד WAI TAN  外滩
הטיילת המרכזית של העיר שאנגחאי. השם מגיע מאנגלית - הודית ומתאר סוללה/שפת מים בוצית. על הבונד אפשר לראות את הבנייינים המיוחדים שנבנו בסגנון ארכיטכקטוני אירופאי ונשארו כאן מהתקופה שהבריטים היו במקום. בשעות הערב המקום משמש כנקודת תפצית טובה לחלקה המזרחי של העיר ולבניינים המוארים שלאורכו.
 
גני יו יואן והבאזר הסובב אותם YU YUAN  豫园
אחת מנקודות החן אשר בשאנגחאי. מקום בו נכנסים אל העבר של עיר שכולה עתיד. הגן והבאזר נמצאים במרכזו של הרובע הסיני העתיק. הגן נבנה בתקופת שושלת מינג, במאה ה – 16 כביתו הפרטי של פקיד עשיר. סגנון הבניה אופייני לתקופה ומורכב מגינות ופינות נוי המאפשרות למבקר לראות את המקום כל פעם אחרת בהתאם לעונת השנה. בתקופת מלחמות האופיום ניזוקו הגנים אך שופצו מחדש בסגנונם המקורי. מסביב לגנים ישנו רובע סיני מסורתי צבעוני ביותר שנבנה מחדש ושומר על סגנון הבנייה הישן של העיר והאזור. מומלץ להסתובב בין החנויות השונות העמוסות מאכלים סיניים ומזכרות נחמדות לכל דורש. 
 
מוזיאון שאנגחאי SHANG HAI BU WU GUAN  上海博物馆
אחד מהמוזיאונים המרשימים בסין המרכז בתוכו נושאים שונים ופריסתם על פני ההיסטוריה: קרמיקה, ברונזה, קליגרפיות, מטבעות, ג'ייד, ריהוט, ודברים נוספים. נבנה ב 1994 בעלות של כ 570 מיליון יואן (כ 71 מיליון $), עם עיצוב חדשני שמזכיר במבנהו החיצוני סיר פולחן מסורתי.
 
רחוב נאנג'ינג NAN JING LU  南京路
ליבו של הרובע הבריטי הישן. רחוב מרכזי בעיר המרכז בתוכו מספר רב של קניונים וחנויות ענק. שלטי החוצות בלילה יוצרים מראה זוהר ומושך. המקום להסתובב בו כאשר מבקרים בעיר במהלך טיול בסין. 
 
אזור הרובע הצרפתי הישן
אזור ששמר על אופייו גם לאחר שהצרפתים עזבו את העיר שאנגחאי. הרחוב הראשי HUAI HAI LU הוא אחד מהרחובות העמוסים בעיר ומציע מגוון גדול של חנויות מעצבים, מעדניות וחנויות אחרות. הקומה העליונות בבניינים ברחוב הראשי והרחובות הצדדים שימרו את החזות הישנה של הארכיטקטורה הצרפתית ומציגים מבחר יפה לעין.
 
אזור XIN TIAN DI  新天地
אזור בילויים בדרומה של העיר בחלק של הרובע הצרפתי. מקבץ בתוכו את בלייני העיר באזור של מסעדות, דיסקוטקים ובתי בילויים שונים.
 
אזור XU JIA HUI וקניון מטרו סיטי
אחד מאזורי הקניות הגדולים בעיר שאנגחאי. במקום אפשר למצוא מגוון גדול של חנויות וקניונים גדולים וגם את אחד מהמרכזים הגדולים לאביזרי אלקטרוניקה ומחשבים. חזית קניון מטרו סיטי נראית ככדור ברזל ענק ובתוכו יש מגוון עצום של חנויות שונות, מסעדות, מתנות ועוד דברים רבים.   
 
מוזיאון להיסטוריה יהודית בשאנגחאי, אוהל משה SHANGHAI YOUTAI NANMIN JINIAGUAN 上海犹太难民纪念馆
בעבר בית כנסת שנבנה על ידי הקהילה היהודית הרוסית בתחילת המאה ה – 20 ונמצא במרכזו של הגטו היהודי הישן. שימש גם כמפקדה של ארגון הנוער היהודי. בתחילת המאה ה – 20 קלטה שאנגחאי מעל 20,000 פליטים יהודים שגרו ברחבי העיר והתרכזו בעיקר בשכונת הונג-קואו. הממשלה המחוזית של שאנגחאי הכריזה על האזור כאתר שריד תרבותי מוגן. כיום משמש המקום כמוזיאון לפליטים היהודים בשאנגחאי והבית שוחזר למצבו המקורי. בגינה שנמצאת ברחוב סמוך ישנו לוח זכרון שמציין את תרומתה של הקהילה היהודית ומוקיר אותה.
 
אזור PU DONG – הגדה המזרחית של העיר
 
מגדל ג'ין מאו JIN MAO JIN金茂大厦
אחד מהבניינים המרשימים הנראים בנוף השאנגחאי. גובהו הכולל של הבניין הוא 420.5 מ' ובקומה ה - 88 בגובה של 340 מ' נמצאת נקודת תצפית פנורמית על העיר התוססת וגם תצפית כלפי פנים הבניין, אל הלובי של מלון גרנד הייאט שנמצא ב-38 הקומות העליונות. מתחת למלון נמצאים משרדים וקומות שירותים.
העיצוב מושפע מאלמנטים סיניים של פגודה עם חדשנות מודרנית עדכנית. המעלית עולה תוך 45 שניות (9מ' כל שנייה) אל קומת התצפית שנמצאת בקומה 88 ומשלבת אלמנט סיני של 8, מספר המזל בסין (טקס האולימפיאדה נפתח ב – 8/8/2008 בשעה 8:08 בערב).
הבניין עמיד בפני רעידת אדמה של עד 6 בסולם ריכטר. נבנה בשנים: 1994 – 1998 בשיתוף פעולה אמריקאי וסיני.  
 
מגדל הטלוויזיה Oriental Pearl TV Tower:
עוד אחד מהביניינים הבולטים בנוף השאנגחאי. צורתו המעניינת מושכת את העין של המתבונן בקו הנוף. גובהו הכולל 468 מ'. סיום הבניה היה בשנת 1995. זהו בניין ה – TV הגבוה ביותר באסיה וה – 3 בגובהו בעולם. לאורכו קיימות כמה נק' תצפית בגבהים שונים. בקומת הקרקע יש מוזיאון מרתק על עברה של שאנגחאי.
 
המרכז הפיננסי העולמי בשאנגחאי SHANGHAI HUANWIU JINRONG ZHONGXIN 上海环球金融中心  (SWFC)
"בניין הפותחן" משום צורתו המעניינת. בניין חדש יחסית על קו הנוף השאנגחאי וכיום הבניין הגבוה ביותר בסין, אך לא להרבה זמן, לידו כבר עומלים על בניין חדש שיעלה עליו בגובהו. בנייתו הסתיימה בשנת 2008. גובהו של הבניין הוא כ-492 מ' והוא בעל 101 קומות. מחולק למשרדים ומלון נוסף של רשת הייאט.
 
האקווריום של שאנגחאי SHANGHAI HAIYANG SHUI ZU GUAN  上海海洋水族馆
עולם הים העשיר שבסין והעולם כולו. מומלץ לביקור לילדים ומבוגרים כאחד.
 
שוק המותגים שליד מוזיאון המדע והטכנולוגיה SHANGHAI YATAI FUSHI LIPIN SHI CHANG 上海亚太服饰礼品市场
שוק עצום ממדים הנמצא מתחת לאדמה סביב תחנת רכבת תחתית מס' 2 שבו אפשר למצוא הכל מהכל בכל צבע ומידה. 
 
 
 
 
© חוויות בדרך - טיולים מודרכים בסין, מרכז אסיה והקווקז                                                                                דף הבית | מפת האתר