דף הפייסבוק שלנו:


 
לקבלת פרטים נוספים,
אתם מוזמנים ליצור קשר עם
נעמה דור
052-8882611

 077-7882611

או לשלוח מייל אל:
DorNaama@Havayot-Baderech.co.il

הרשמו לקבלת עידכונים מאיתנו:

מחוז סיצ'ואן                                                                                               


 
דף הבית >> כל מקום ואתר- סין >> מחוז סיצ'ואן
כל מקום ואתר – טיול לסין 
 
צ'אנגדו, לשאן ואמיישאן

 
צ'אנגדו CHENGDU    成都
משמעות השם: הבירה הגדולה. בירת מחוז סיצ'ואן ומרכזה המנהלתי, חינוכי, כלכלי ותרבותי. נחשבת לעיר החמישית בגודלה אחרי בייג'ינג, שאנגחאי, טיאנג'ין וצ'ונגצינג. העיר ה – 3 בגודלה מבחינת פקקי תנועה אחרי בייג'ינג וגואנגזו. אוכלוסיית העיר והפרברים מונה כ כ – 14 מיליון איש שמרכיבים כ – 17% מאוכלוסיית המחוז. שטח שיפוט של כ12 וחצי אלף קמ"ר.
 
היסטוריה על קצה המזלג:
עיר עם היסטוריה של כ - 2500 שנה. לאורך ההיסטוריה נחשבת לעיר מסחר ושלטון חשובה. שמה בעבר היה ג'ין צ'אנג, נהר הזהב. השם מגיע משום שבעבר שימשה העיר כמרכז ייצור רקמות משי גדול, שערכן היה שווה לזהב. הנהר שחוצה את העיר משמר עדיין שם זה.
שם נוסף שיש לעיר הוא "עיר ההיביסקוס" משום ריבוי פרחי ההיביסקוס שנמצאים בתחומה והוא הפרח המסמל של העיר. 
במהלך תקופת טאנג, מאות 7 – 10, כאשר דרך המשי פעילה, צ'אנגדו הופכת לעיר חשובה בתחום המסחר ודרכה עוברת דרך המשי הדרומית. 300 שנה מאוחר יותר, תקופת שושלת סונג, מאות 10 - 13, לראשונה מייצרים בצ'אנגדו כסף מנייר, אחד מהדברים שעוברים על דרך המשי ומגיעים אל המערב. במאה ה 13, המונגולים בהנהגתו של ג'ינגס חאן, עוברים בסין בדרכם אל מרכז אסיה והלאה מערבה, כובשים והורסים כל דבר שעל דרכם. אנשי סיצ'ואן שלחמו כנגדם בסופו של דבר נאלצים להכנע והמונגולים מביאים הרס וחורבן לעיר.
בתחילת המאה ה 20, תקופת שבה סין קרועה וקבוצות יריבות נלחמות בניהן, סיצ'ואן משמשת כמרכזם של אנשי מפלגת הגאו מינג דאנג, הרפובליקנים, הנלחמים נגד המפלגה הקומוניסטית בראשותו של מאו דזה דונג.
כיום העיר מלאה בשווקים קטנים כמעט בכל פינת רחוב: שווקי אוכל, פשפשים, ירקות, פרחים, ורבים אחרים.
צ'אנגדו, נחשבת לבירת הרפואה הסינית המסורתית וקיימים בה הרבה בתי ספר וחולים לרפואה מסורתית. יש בעיר מספר כבישי טבעת, הרחובות רחבים והמבנים מזכירים בניה קומוניסטית, העיר ירוקה וההשפעה מהמערב החלה רק בשנים האחרונות להראות ברחובות העיר וחנותיה היוקרתיות. 
אחד מסימני ההיכר של צ'אנגדו הוא בתי התה שבתקופת מהפכת התרבות נסגרו, וחזרו לעבודתם בשנים האחרונות. בתי התה שימשו כמקום מפגש לאנשי העיר, למנוחה, להתעדכנות ודיון בנושאים שונים, החל מהמצב הפוליטי והמדיני ועד לגובה הנדוניה וענייני שידוכין. מקום למשחקי קלפים לעישון ולשתיית כוס תה.
 
טיול לסין - אתרי העיר צ'אנגדו:
 
מרכז מחקר וגידול לפנדה CHENGDU DAXIONGMAO FANYU YANJIU JIDI   成都大熊猫繁育研究基地
נמצא בחלק הצפון מזרחי של העיר. נפתח לקהל במהלך שנות ה- 90. במקום מגדלים, מרביעים וחוקרים את דב הפנדה. המטרה לספק סביבה טבעית ומוגנת לפנדות הנכחדות מהעולם.
בספרות הסינית יש אזכור לדוב הפנדה כבר לפני 3000 שנה. למערב נודע על דוב הפנדה רק ב 1869 כאשר מיסיונר ישועי צרפתי, ארמנד דוד, שהיה זאולוג העניק לחיה את שמה. הפנדה הפכה לסימן של סין בעיקר עקב כך שניתנה כמתנה כסימן לידידות.
הפנדה משתייכת למשפחת הדובים והרקון, בעבר היתה ניזונה על בשר אך עם השנים שינתה את התפריט לתפריט צמחוני המתבסס על במבוק לסוגיו וקני סוכר. רוב היום היא עסוקה באכילה, מנוחה ועיכול. את המים היא משיגה מהבמבוק עצמו.
אורך החיים שלהם בטבע קצר יותר מאשר בשמורות, מגיעות לגיל 25 - 30 שנה. בגיל 4 בערך מגיעות לבגרות מינית ומחפשות את בן הזוג שלהן. יכולות להתרבות במשך 10 שנים בערך. יכולות ללדת שני גורים, אך בד"כ בטבע רק אחד ישרוד משום שהאם זונחת את החלש יותר כי אין ביכולתה להגן על שניהם בטבע. כיום הפנדות נכחדות עקב צייד בלתי חוקי ומשאבי המזון, הבמבוק שנגמרים. כנגד הצייד הוכנסו חוקים האוסרים על צייד הפנדות אך בעיית גדילת הבמבוק אינה פתירה מכיוון שהבמבוק גדל במחזורים של מס שנים.
 
מקדש ון-שו-יואן - WEN SHU YUAN  文殊院
נמצא בחלקו הצפוני של העיר, המנזר הבודהיסטי השמור והעתיק ביותר בצ'אנגדו. הוקם בתקופת שושלת טאנג, מאות 7 – 10, והוקדש לאל החוכמה. במאה ה 17, תקופת שושלת צ'ינג, שופץ וקיבל את שמו הנוכחי, על שמו של נזיר בודהיסטי קדוש שגר במקום באותה תקופה. האמונה אומרת שנוכחותו האירה את המקום וע"י כך גם את המתפללים שבאו לכאן.
במקדש יש אוסף גדול של דמויות של בודהיסטוות שעשויות בגדלים שונים ומחומרים שונים. פגודת אלף הבודהות שנמצאת במתחם מתנשאת לגובה של 11 קומות, בנויה מברזל בגובה של 22 מ', סביב 6 הקצוות שבכל קומה קשורים פעמונים קטנים, אשר מצלצלים ברוח. היא נחשבת לפגודת הברזל הגבוהה ביותר בסין.
מומלץ לעצור לארוחת צהריים במסעדה הבודהיסטית אשר במקום שכל מרכיביה הם צמחוניים לחלוטין, גם אם לא נראית כאלו... לאחר מכן אפשר לנוח עם כוס תה, בבית התה הצמוד שנמצא בגינה פתוחה ובו אפשר למצוא את זקני העיר בפעיליות השונות שלהם. 
 
רחוב עתיקות ג'ין לי – JIN LIGU JIE 锦里古街
רחוב המרכז בתוכו מבנים בסגנון מסורתי, חנויות עתיקות ודוכני מאכלים וחטיפים מקומיים. במקום ניתן למצוא מבחר של מוצרי לכה, עבודות יד עממיות, קליגרפיות וציורים שונים, רקמות האופיניות לאזור זה, בתי קפה וברים המתמזגים באווירה המקומית.
 
פארק האנשים  REN MIN GONG YUAN 人民公园
הפארק המרכזי בעיר, נמצא בחלק הצפון מערבי של העיר. מרכז את אנשי העם הבאים להנות מהשבילים ונקודות החן שבו, לשוטט עם בני המשפחה ולשתות כוס תה טובה.
במקום ישנה אנדרטה לזכר קורבנות התנועה להגנה על מסילות הברזל משנת 1911, ומציינת את התקוממות העממית כנגד שחיתות בכל הקשור לבנייתו של קו הרכבת צ'אנגדו צ'ונג צ'ינג.
 
טיול לסין – אתרים מחוץ לצ'אנגדו
פרויקט הסכר DU JIANG YAN
מיזם הנמצא כ – 60 ק"מ צפון מערבית לצ'אנגדו, של הטיית מים מנהר מין אל מערכת תעלות השקייה אל חלקות חקלאיות תוך הפרדתם מאדמת סחף. הפרוייקט נעשה במאה ה-3 לפנה"ס ע"י LI BING ובנו. את הביקור במקום מומלץ להתחיל ממקדש ER WANG YUAN, שמנציח את האירוע ונותן תצפית טובה על האזור ולרדת לכיוון "פי הדג" המפצל את מי הנהר.
הפרוייקט עדיין פעיל.
 
הר אמיישאן EMEISHAN  峨眉山
העיירה אמיישאן נמצאת במרחק של כ – 150 ק"מ דרומית מצ'אנגדו, ומחולקת לאזור תיירותי ואזור עירוני. במקום גרים כחצי מיליון איש. העיירה נמצאת למרגלותיו של ההר EMEI. ההר אמיישאן הוא אחד מתוך 4 הרים החשובים בבודהיזם.
גובהו של הר אמיישאן הוא 3,099 מ'. בעבר שימש כאחד מהמרכזים הבודהיסטים החשובים לביקור ועליו היו מקדשים רבים אך רובם לא שרדו משום שעברו תחת ידיהם של היפנים והמשמרות האדומים. כיום נחשב למרכז בודהיסטי ומקום עלייה לרגל למאמינים בודהיסטים במהלך חייהם. בשנת 1996 האתר הוכרז כמקום שמור של אונסקו.
אחד מהמקדשים המרכזיים הוא "מקדש עשרת אלפים השנה" WAN NIAN SI (פרטים נוספים בהמשך). על ההר ישנה שמורת קופי "מקק טיבטי" שמומלץ לבקר אך חשוב להזהר מהם משום שקופצים ו"משאילים" אוכל מתיקים או כיסים פתוחים.
ביקור במקום על פי התרבות הסינית הוא החוויה של הדרך, המזיגה עם הטבע ועצם השהות בטבע.  
מנזר 10,000 השנים  WAN NIAN SI
המנזר העתיק ביותר שנותר על ההר, נבנה במקור במאה ה 4 לספירה ולאורך השנים חודש ושופץ. גובהו כ 1,043 מעל פני הים. המקדש מקודש לדמותו של בודהיסטווה פושיאן, בודהה על פיל לבן, שנחשב למגנם של ההרים. הפסל שעוצב ב 980 לספירה, גובהו 8.5 מ' עשוי ברונזה ונחושת, שוקל 62 טון.
 
לשאן LE SHAN DA FO  乐山  乐山大佛
העיירה נמצאת כ – 140 ק"מ דרומית מצ'אנגדו וחשובה משום פסל הבודהה החצוב במפגש הנהרות שבה.
גובהו של פסל הבודהה הוא 71 מ', הוא חרוט בסלע ומשקיף על מפגשם של 3 נהרות: דאדו, צ'ינג יי ומין ג'יאנג. נחשב לבודהה הגבוה ביותר בעולם אחרי שהטאליבן באפגניסטן החריבו את הבודהה ששם. בנייתו החלה בשנת 713 והסתיימה בשנת 803, אחרי 90 שנה. בתוך הגוף יש מערכת ניקוז שעזרה לשמר אותו. בשנת 1996 הוכרז המקום כאתר מורשת עולמית.  
 
© חוויות בדרך - טיולים מודרכים בסין, מרכז אסיה והקווקז                                                                                דף הבית | מפת האתר