דף הפייסבוק שלנו:


 
לקבלת פרטים נוספים,
אתם מוזמנים ליצור קשר עם
נעמה דור
052-8882611

 077-7882611

או לשלוח מייל אל:
DorNaama@Havayot-Baderech.co.il

הרשמו לקבלת עידכונים מאיתנו:

מחוז בייג'ינג                                                                                               


 
דף הבית >> כל מקום ואתר- סין >> מחוז בייג'ינג

כל מקום ואתר – טיול לסין 

בייג'ינג BEIJING  北京

בירתה של הרפובליקה העממית של סין. ידועה גם בשם פקין. כל המדינה מתנהלת על פי שעון בייג'ינג. משמעות השם הבירה הצפונית.
בייג'ינג היא המרכז הפוליטי, כלכלי, תרבותי וחינוכי של סין, ליבה של המדינה. העיר משתרעת על שטח של יותר מ - 16,000 ק"מ (6,336 קמ"ר) ואוכלוסיתה מונה כ – 20 מיליון איש (נכון לשנת 2010). בייג'ינג מחולקת ל - 14 אזורים עירוניים ופרבריים ו-2 אזורים כפריים. מרכז תחבורה גדול, עם עשרות מסילות ברזל, כבישים וכבישים מהירים העוברים דרך העיר, ויעד של טיסות בינלאומיות רבות לסין.
למרות היותה עיר מודרנית היא עדיין משמרת את נקודות הקסם ההיסטוריים שבה המשמשים מוקד משיכה להמוני תיירים מכל העולם לאורך כל השנה.
העיר נבנתה בצורה סימטרית בכיוונים של צפון דרום, מזרח מערב, מסביב למרכז שהוא ארמון הקיסר או העיר האסורה.
לאחר 1949, זמן עלייתם של הקומוניסטים לשלטון, משנים הקומוניסטים את פני העיר בצורה משמעותית תוך קבלת עזרה ממומחים סובייטים, דבר המעניק לה את המראה הסטאליניסטי ואת מבני הציבור שהוקמו בה.
החל מ 21/11/06 תל – אביב היא עיר אחות של בייג'ינג.
אקלים: העיר לא התברכה במזג אוויר נעים. העונות קיצוניות אחת לשניה, בחורף קר מאד ובד"כ יש שלג מלווה ברוחות מקפיאות בעוד בקיץ, מאד חם, ישנה לחות גבוהה מלווה בגשמי מונסון. האביב קצר, יבש ומאובק והעיר מתכסה שכבה צהובה של חלקיקי אבק.
 
אתרי העיר בייג'ינג:
מומלץ להתחיל טיול בסין בבירה בייג'ינג ולבקר באטרקציות ההיסטוריות המרכזיות שלה. מעבר לכך אפשר לשוטט ברחובותיה שתמיד קורה בהם משהו. לאוהבי קניות מספקת בייג'ינג מבחר גדול של מוצרים בכל מידה, צבע וסוג. בייג'ינג היא המפגש בין החדש והישן.
 
כיכר טיאן אן מן TIAN AN MEN GUANG CHANG  天安门广场
אחת מהככרות המפורסמות והגדולות בעולם. יצירתו ותרומתו של היו"ר מאו לסין הקומוניסטית. נבנתה בשנת 1958 לאחר הקמתה של סין הקומוניסטית ונועדה לשמש כמשקל נגד לעיר האסורה, הקיסרית, ההיסטורית. כאן נערכו מצעדי ענק לכבודה של סין הקומוניסטית.
במרכזה נמצאת האנדרטה לגיבורי העם, שלחמו לשחרורה של סין, לזכרם של הנופלים שהקריבו את חייהם למען עצמאות לאומית. עשויה גרניט ועליה ציטוט בכתב ידו של מאו "תהילה נצחית לגיבורי העם".
בכיכר נמצא גם המואוזילאום של היו"ר מאו שנבנה תוך 10 חודשים ממותו ב 9/9/76. בפנים נמצאת גופתו החנוטה של מאו ומדי יום מבקרים במקום כמה מאות של תיירים סינים וחולקים לו כבוד אחרון. 
בצד המזרחי של הכיכר נמצא המוזיאון הלאומי של סין (http://en.chnmuseum.cn/tabid/469/Default.aspx ), שנפתח לאחרונה מחדש לאחר שיפוץ של כמה שנים. במוזיאון ישנם מעל 40 אולמות תערוכה והוא אוצר בתוכו למעלה ממיליון פריטים שונים המייצגים את התרבות הסינית לאורך ההיסטוריה וצעדיה קדימה בנוסף לתצוגות מהעולם כולו. 
בצד המערבי של הכיכר נמצא היכל האנשים ומושב הקונגרס העממי שבו יושבים נציגים מכל המחוזות.
בצד הדרומי של הכיכר נמצא צ'יאן מן, השער הקדמי, שריד לחומה העתיקה שהקיפה את העיר העתיקה. דרומית אליו שופץ האזור והשכונה והמקום הפך למדרחוב נעים הבנוי בסגנון המסורתי.
בצד הצפוני של הכיכר נמצאת העיר האסורה שבחזיתה נמצאת המרפסת שעליה הכריז היו"ר מאו ב 1/10/1949 על הקמתה של הרפובליקה העממית של סין.
בשנת 1989 במהלך חודש מאי – יוני, משמשת הכיכר כמקום ריכוזם של הסטודנטים הבאים להפגין וקוראים לחופש הפרט לאנשי סין. צוותי תקשורת מהעולם שנמצאים במקום סוקרים את האירוע והתמונות מפורסמות בכל העולם.
כיום בתקופות של חגים לאומיים, ה – 1/5 וה – 1/10 משמשת הכיכר כמקום הצגת מוצגים לנושאים שעל סדר היום הסיני בדוגמת האולימפיאדה של 2008, האקספו, תוכנית החומש וכו'.

העיר האסורה Gu gong bo wu yuan 故宫
שמות: "מוזיאון הארמון", "העיר האסורה". מקום מגוריהם של קיסרי שושלות מינג וצ'ינג, החל מהמאה ה – 15 ועד להדחתו של הקיסר האחרון פו-יי בשנת 1911, שמגורש ע"י שלטון הגאו מינג דאנג, המפלגה הרפובליקנית.
מקום שהיה אסור לכניסתם של אנשי העם והיה אסור גם ללינה בתחומו בשעות הלילה. הגבר היחידי שיכול היה להשאר אחרי שעות החשכה במתחם היה הקיסר, או גברים "שאיבדו" את גבריותם כשנכנסו לשרת במקום. (המציאות השתנתה וכיום מבקרים במקום אלפי גברים...). בניית העיר האסורה החלה במאה ה – 15 והסתיימה אחרי כ-20 שנה.
הארמון מוקף חומה ומסביבה תעלה רחבה המקיפה את כל העיר ונועדה למנוע גישה לעיר. זהו קומפקס הבניינים הגדול והמשומר ביותר בסין והוא אוצר בתוכו את סגנון הארכיטקטורה של סין הקיסרית. העיר מונה 9,999 חדרים. המספר 9 הוא מספר קיסרי, מסמל מזל.  
העיר מחולקת לשלושה חלקים: החצר החיצונית – ששימשה את הקיסר בעיניינים הציבוריים. החצר הפנימית  - ששימשה את הקיסר, נשותיו ופילגשיו בחיי היום יום שלהם. הגן הקיסרי - שבו בילתה משפחת הקיסר בשעות הפנאי שלה. הגן אוצר בתוכו אלמנטים מהטבע בצורה מוקטנת.
הצבעים בעיר הם אדום = סימן למזל (צבעו של בגד החתונה המסורתי), וצהוב = סימן לאדמה, למרכז, לכבוד.
בפינות הגגות של ההיכלים ישנן חיות שנועדו לתת הגנה ומזל טוב לתושבי המקום. ברחבי העיר האסורה מפוזרים כמה זוגות של אריות (זכר – נקבה) שהם סימן למקום מכובד, מקום עם כוח וכבוד, בעבר היה זה סימן למקומו של הקיסר.
העיר האסורה הוכרזה כאתר מורשת עולמי בשנת 1987 על ידי אונסקו כ" ארמון הקיסרי של השושלות מינג וצ'ינג", בשל מקומה המשמעותי בפיתוח של ארכיטקטורה והתרבות הסינית
 
גבעת הפחם JING SHAN 景山
גבעה מלכותית שנבנתה מהעפר שהוצא מחפירת התעלה המקיפה את העיר האסורה. בעבר היתה הנקודה הגבוהה ביותר בעיר, ממנה היה אפשר להשקיף על כל העיר. גם כיום משמשת כנקודת תצפית טובה לחלק העתיק והחדש של העיר (ביום עם ראות טובה).
בשעות הבוקר בסופי השבוע ניתן למצוא ברחבי הגן מבקרים רבים הבאים לשיר, לרקוד, לנגן ולהתעמל, ושמחים על כל אורח שמצטרף אליהם.
 
מקדש השמיים TIAN TAN 天坛
אחד מהמקומות הצבעוניים ביותר בבייג'ינג, מקום שתזכרו גם אחרי שתחזרו ארצה. מומלץ לבקר במקום בשעות הבוקר כאשר המוני תושביה של העיר מגיעים למקום כדי להתאמן על המכשירים, לשיר, לרקוד בקבוצות וסגנונות שונים, לנגן, לפצח גרעינים, לשוטט, להוציא את חיית המחמד שלהם אל הפארק, להתאמן בטאי צ'י ועוד פעילויות מגוונות אחרות. המקום נבנה במאה ה – 15 בחלקה הדרומי של העיר. מקדש מרהיב ביותר שנחשב לשיא הארכיטקטורה של שושלת מינג. המקדש מאופיין בצבע כחול ובו מזבח עגול במורכב מעצמים שונים במספר שלוש וכפולותיו. המקום שבו קיסרי שושלת מינג וצ'ינג היינו מתפללים אל השמיים לקציר טוב ולשנה חקלאית פוריה שתאפשר את המשך שלטונם. המקדשים עגולים מייצגים את השמיים על בסיסים מרובעים שמייצגים את האדמה והאמצע מסמל את הקיסר.
 
החומה הגדולה וחלקיה השונים  
נקראת חומת 10,000 הלי, אורכה בקו אווירי כ – 5000 ק"מ, אורכה היבשתי הוא 8,851.8 מ'. החומה בנויה מכמה חלקים שאפשר לסייר בכל אחד מהם בנפרד. 
בניית חלקיה השונים של החומה מתוארכים עוד למאה ה – 7 לפנה"ס במטרה להגן על הממלכות הצפוניות מפני הפולשים הצפוניים. לאורכה של החומה ישנם מגדלי שמירה שתקשרו בעזרת סימני אש ועשן, כדי להזהיר מפני פולשים צפוניים. החומה הוגדרה על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית.  
טיול לסין - חומת סין חלק בא-דא-לינג – BA DA LING CHANG CHENG 北京延庆县
האתר המתויר ביותר של החומה הגדולה של סין, נמצא צפונית מערבית לעיר בייג'ינג במרחק של כ – 70 ק"מ. האתר נבנה בתקופת שושלת מינג, יחד עם מאחז צבאי, דבר המצביע על החשיבות האסטרטגית של המיקום. במקום ישנו רכבל המציע אלטרנטיבה לטיפוס הרגלי.
טיול לסין – חומת סין חלק מו-טיאן-יו – MU TIAN YU CHANG CHENG 慕田峪长城
ממוקם כ – 70 ק"מ צפון מזרחית מבייג'ינג. אחד מהחלקים שהשתמרו טוב לאורכה של החומה. חלק זה של החומה שימש כמחסום צפוני שהגן על עיר הבירה והקברים הקיסריים. נבנה לראשונה באמצע המאה ה -6 ולאורך השנים עבר שיפוצים ושיקומים. נבנה בעיקר מגרניט. אורכו של חלק זה הוא כ – 2.5 ק"מ ולאורכו פזורים כ – 22 מגדלי שמירה. בנוסף ישנן עמדות ירי לשני צידי החומה. אפשר להשתמש ברכבל כדי לעלות לחומה (רכבל תאים או רכבל סקי) ובנוסף ניתן לרדת בעזרת מגלשת מתכת מפותלת. 
טיול לסין – מעבר ביקורת זו' יונג גואן – JU YONG GUAN 居庸关
מעבר משוחזר של החומה הממוקם כ – 20 קמ' צפונית מגבולות העיר. שימש בעבר כנק' ביקורת לפני הכניסה לאזור בייג'ינג ונקודת מסחר חשובה. בנוסף שימש המקום כמאחז צבאי והתקיימו בו קרבות קשים ורבים מול הפולש המונגולי.
טיול לסין – חומת סין חלק ג'ין-שאן-לוינג - Jinshanling  金山岭 וחלק סי-מה-טאי SIMATAI 司马台
ממוקם כ – 125 ק"מ מהעיר באזור הצפון מזרחי ההררי יותר. אזור יותר מבודד ומרוחק של החומה המציע חוויה אחרת למטייל. שני החלקים מתחברים לקטע הליכה אחד. אורכו הכולל הוא כ – 15 ק"מ ולאורכו פזורים קרוב ל – 100 מגדלי תצפית. חלקים רבים לא שוחזרו וההליכה עליו מיועדת למטיבי לכת. 
 
קברי מינג SHI SAN LING  ודרך הנשמות SHEN LU 明十三陵
דרך הנשמות היא הדרך שהובילה אל מתחם הקברים של קיסרי שושלת מינג. על הדרך פזורות דמויות של חיות שונות, דמויות של אנשי צבא ודמויות של מלומדים קונפוציאנים. כל קיסר היה מגיע למקום אחת לשנה כדי לחלוק כבוד לאבותיו בשושלת הקיסרית וכדי לבצע טכסים שיבטיחו את המשך קיסרותו. אורכה של הדרך הוא כקילומטר אחד.
מתחם הקברים נמצא בעמק רחב ובו פזורים 13 קבריהם של קיסרי שושלת מינג מתוך סה"כ 16 קיסרים. בכל קבר נקבר הקיסר, נשותיו, פילגשיו, חפצים אהובים עליו ואוצרותיו.
קברו של הקיסר יונג לה נקרא צ'נג לינג CHANG LING. קברו נחשף בשנת 1956. בנוסף אפשר לבקר בקבר DINGLING של הקיסר Zhu Yijun ו – 2 נשותיו. ובקבר ZHAO LING שהוא המוזילאום של הקיסר ה – 12 משושלת מינג. קברי מינג נמצאים ברשימת אונסקו כאתרי מורשת עולמית.
 
מקדש קונפוציוס KONG MIAO  孔庙
המקדש הקונפוציאני השני בגודלו אחרי המקדש בצ'ופו, מקום הולדתו של קונפוציוס, אחת מהדמויות החשובות בהיסטוריה ובתרבות הסינית. המקדש נבנה במאה ה – 14 ונועד לחלוק כבוד למלומד קונפוציוס. כיום משמש כמוזיאון.
בחצר הכניסה יש יער אסטלות (=מצבות כתובות) עם קרוב ל – 200 לוחות אבן המציינות את שמותיהם של מעל 50,000 נבחנים שעברו בהצלחה את הבחינות הקיסריות לאורך השנים. שאיפתו של כל מלומד היתה ששמו יופיע על לוחות אלו, הדבר הקנה לו ולמשפחתו כבוד רב.
בנוסף יש במקום לוחות אבן ועליהם חקוקות אמרותיו המפורסמות של קונפוציוס וגם לוח אבן ועליו חקוקים שמותיהם של צאצאי קונפוציוס.
 
מקדש הלאמה YONG HE GONG 雍和宫
אחד מהמקדשים היפים בבייג'ינג, שימש במקור כמקום מגוריו של הקיסר יונג ג'אנג (Yongzheng ) משושלת צ'ינג המנצ'ורית, עד שעלה לקיסרות ב- 1723 ואז הפך המקום למקדש. לכן צורתו שונה ממקדש רגיל ודומה יותר למבנה העיר האסורה. המקום נבנה במאה ה – 17 ושילב מספר סגנונות בניה: מנצורי, מונגולי, טיבטי וסיני.  
במאה ה – 18 נשרף חלק המגורים ונותר רק החלק של המקדש. בכניסה יש את מגדל הפעמון ומגדל התוף. בהיכלות השונים אפשר להפגש עם מבחר גדול של דמויות בודהה ובודהיסטוות (תלמידי הבודהה).
בהיכל האחרון, היכל ואנפו,WAN FU  או DA FO LOU, נמצא פסלו של הבודהה מאיטרייה (=בודהה של העתיד) בגובה מרשים של 18 מ' מעל פני האדמה ועוד 8 מ' מתחת, שגולף כולו מעץ סנדל אחד.
ב- 1949 הוכרז המקום כשריד היסטורי מוגן, והוא שרד את מהפכת התרבות מכיוון שקיבל הגנה מהממשל. המקום עבר שיפוץ ב 1979 והוא אוכלס בנזירים ממונגוליה הפנימית ומטיבט, מחווה של הממשל הסיני כסמל לחופש דתי, אחדות לאומית וליציבות בסין.
 
ארמון הקיץ YI HE YUAN  颐和园
ארמון הקיץ שימש כבית הקיט של משפחת הקיסר. בימי הקיץ החמים של בייג'ינג היתה המשפחה הקיסרית מבלה כאן את זמנה. במתחם יש מספר מקדשים, גשרים, מגדלים, גנים, פינות ישיבה ומספר אגמים זורמים.
בתק' המלחמה בין סין לכוחות המערב סביב שנת 1860, המקום מופצץ והגן הישן והארמון החדש נהרסים כמעט לחלוטין. הקיסרית צ'יזי משקמת את המקום ומשקיעה כספי מדינה רבים למרות שהם דרושים לשימוש במלחמה שבה נמצאת סין מול כוחות המערב. במקום נמצא רחוב הקניות שנקרא רחוב סודג'ו, על שם העיר ותעלות המים האופיניות לה. במקום נמצא המסדרון הארוך ביותר בעולם, אורכו 782 מ', ולאורכו ציורים ותיאורים מאגדות סיניות. אחרי מותה של הקיסרית צ'יזי נסגר הגן, ועם נפילת השושלת חדלו להשתמש בו לחלוטין. בשנת 1914 הוא נפתח בתשלום לאנשי העם. האגם משמש בחורף כמשטח החלקה על הקרח ובקיץ כמקום רומנטי לזוגות צעירים. המקום נמצא ברשימת אונסקו של אתרי מורשת עולמית.
 
מדרחוב ליו לי צ'אנג LIU LI CHANG 琉璃厂
רחוב ליו לי צ'אנג הוא רחוב סיני עתיק ומשוחזר שבו שוכנות חנויות ספרים בנושאי אומנות, פריטי אספנות, קליגרפיה, ציורים וכלי נגינה. בעבר היה הרחוב ידוע כמקום המפעל לזיגוג זכוכית צבעוניים. במקום ישנן כמה חנויות עתיקות למכירת ספרים ודברי אומנות.
 
פארק ביי האי – BEI HAI GONG YUAN 北海公园
אחד הגנים הקיסרים בעיר העתיקה. ממוקם במרכז העיר ליד פארק גבעת הפחם והעיר האסורה. הפארק הינו אחד מהגנים הוותיקים והגדולים שהשתמרו היטב לאורך השנים והוא בנוי בהשראת אגדה סינית. פארק ביי האי ששימש בעבר את בני הקיסרות בלבד נפתח לקהל בשנת 1925, לאחר נפילתה של שושלת צ'ינג.
 
חוטונג – HUTONG 胡同
סוג של רחובות צרים או סמטאות הנמצאות בעיקר בבייג'ינג, שהוקמו למטרות מגורים סביב חצרות siheyuan (=חצר 4 האגפים) מסורתיות. באמצע המאה ה – 20 כאשר בבייג'ינג קיימת תנופת בניה ואכלוס גדולה, שכונות אלו עוברות שינוי והחצרות מחולקות לחדרים קטנים יותר כדי לאפשר אכלוס ליותר אנשים. במקביל נהרסו שכונות רבות כדי לאפשר בניה של כבישים ומבנים במדינה המתפתחת. החל משנות ה – 90 ישנה תנופת שימור של אזורי החוטונגים וחלקם הפכו להיות אזורי בעלי ערך נדלני גבוה.
משמעות המילהHutong  באה במקור מהשפה המונגולית, תק' שושלת יואן, ומשמעותה "בארות מים", שהיו נמצאים במרכזה של כל שכונה.  
כיום חלק מאזורי החוטונגים משמשים כאזורי בילוי לבלייני בייג'ינג ומטיילים מהעולם. באזורים אלו יש מגוון מסעדות, פאבים, דיסקוטקים ודוכני קניות רבים שבניהם אפשר לטייל רגלית או לצאת לסיור ריקשות רכוב ולהציץ אל בתי המקומיים.

אצטדיון קן הציפור הלאומי וקוביית המים   
האצטדיון הלאומי של בייג'ינג או "קן הציפור", הוא האצטדיון האולימפי בבייג'ינג שתוכנן עבור אולימפיאדת 2008 ואולימפיאדת הנכים.
האצטדיון נבנה בין דצמבר 2003 ועד לשנת 2008. אורכו של המבנה 330 מטרים, רוחבו 220 מטרים וגובהו 69.2 מטרים. תקציב הבניה הוערך כ – 33 מיליון דולר.  לאחר המשחקים האולימפיים שונה יעודו והוא משמש כאתר סקי. ב-2015 אמור האצטדיון לארח את אולימפיאדם העולם באתלטיקה ה – 15.
ליד האצטדיון נמצאת "קוביית המים" ששימשה כמרכז ספורט מים בתקופת האולימפיאדה. לאחר האולימפיאדה הפך המקום לפארק מים.   
 
 
© חוויות בדרך - טיולים מודרכים בסין, מרכז אסיה והקווקז                                                                                דף הבית | מפת האתר